Pedagogika holistyczna

21 maj

Ziemia z KosmosuAstro Arena proponuje nowoczesne podejście do aktu poznania. Astronomia jako nauka przekazywana jest odbiorcom w sposób zrównoważony, dostosowany do ich wieku.  

Holizm to termin oznaczający całościowe, obszerne podejście do konkrentego tematu. Wszelkie zjawiska tworzą układy całościowe, podlegające swoistym prawidłowościom, których nie można wywnioskować na podstawie wiedzy o prawidłowościach rządzących ich składnikami.

To nie przypadek, że do hasła Holizm (Holism) w w angielskiej Wikipedii dołączono zdjęcie Ziemi z pokładu statku kosmicznego. Nasza planeta – Ziemia – jest zbiorem wielu miliardów pozornie niezwiązanych sytuacji. Politycznych, geograficznych, demograficznych itp. Zewnętrzne spojrzenie na ziemski glob uświadamia nam tę holistyczną prawdę o pięknie planety i złożoności mechanizmów łączących to wszystko w całość.

Pedagogika holistyczna to wszechstronny rozwój człowieka. Uwzględnia całokształt oddziaływań wewnętrzych i zewnętrznych: uwarunkowania genetyczne, środowiskowe, instytucjonalne oraz aktywność własną edukowanych, wraz ze swoistością jego osobowości. Głównym założeniem pedagogiki holistycznej jest dokonywanie wszelkich zabiegów dydaktyczno-wychowawczych w ścisłej relacji do całokształtu przemian humanistycznych, rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i kulturowej, przy aktywnym wykorzystaniu badań o charakterze multidyscyplinarnym.

To właśnie prezentaja całościowego – holistycznego – obrazu Wszechświata, którego jesteśmy częścią, jest priorytetem Astro Arena. W realizacji swojej misji nie ograniczamy się do stwierdzania faktów. Staramy się, aby każdy uczestnik seansu pod kopułą rozumiał siebie w świecie, który nie poddaje się do końca poznawczym technologiom ani zabiegom racjonalnego umysłu.

Więcej o wykorzystaniu w planetarium Astro Arena w holistycznym akcie poznania w sekcji Pedagogika Holistyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *