Zaćmienie Księżyca – zapowiedź

07 cze

Zaćmienie KsiężycaW środę 15 czerwca 2011 roku Księżyc wzejdzie – jak zwykle w czasie pełni – wieczorem. Około godz. 21:00 nad wschodnim horyzontem pojawi się okrągły jak talerz, pełny niczym kołacz, smaczny jak tort urodzinowy Księżyc w pełnej krasie. Tym razem będzie jednak inny: zamiast pełnej srebrzystej tarczy, olśniewającej nas blaskiem, ujrzymy znikającą „twarz” Księżyca. Będziemy świadkami całkowitego zaćmienia Księżyca.

Czerwcowe zaćmienie będzie naprawdę wyjątkowe. Początek zjawiska nie będzie możliwy do obserwacji. Wschodzący Księżyc będzie więc już częściowo zaćmiony. To nie wszystko! Czerwiec słynie z długich dni i krótkich nocy. Ok. 21:00 będzie jeszcze jasno. Oczywiście nie na tyle, aby nie zobaczyć Księżyca w pełni, ale zaćmiony okrąg księżyca wypatrzą w blasku zachodzącego Słońca jedynie uważni obserwatorzy.

Kliknij, aby poznać dokładne czasy momentów zaćmienia 15 czerwca 2011.

Zaćmienia Księżyca możliwe są do zaobserwowania jedynie w czasie pełni. I to nie każdej. Księżyc może być zaćmiony tylko wtedy, gdy Ziemia stanie na drodze promieni słonecznych i nie pozwoli im bezpośrednio odbić się od powierzchni Srebrnego Globu. To zjawisko jest niezwykle ciekawe i rzadkie. W ciągu roku maksymalnie mogą zdarzyć się 3 zaćmienia Księżyca. Nie wszystkie jednak muszą być całkowite, a do tego nie wszystkie są możliwe do obserwacji w Polsce.

Ostatnie całkowite zaćmienie Księżyca miało miejsce pół roku temu: 21 grudnia 2010. Następne, widoczne w Polsce, całkowite zaćmienie Księżyca dopiero 28 września 2015 roku. W przenośnym planetarium Astro Arena zaćmienie symulować możemy zawsze i wszędzie! Zapraszam.

Już dziś zapytaj o możliwość zaproszenia planetarium Astro Arena do siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *