Wielkość biznesu

02 paź

Wędrowiec na krańcu świata - średniowieczne wyobrażenie ograniczenia WszechświataPlanetarium przenośne umożliwia przeżycie wzlotów i upadków firm oraz gwiazd. W jednej chwili możesz być średniowiecznym wędrowcem, który wchodzi i wychodzi spod miękkiej kopuły. Magia planetarium, w jednej chwili przenosi Cię w czasie i przestrzeni. Możesz być więc światowej sławy kosmologiem, który „“ analizując obrazy z największych teleskopów „“ odczytuje dane z dalekich gwiazd. Przełożenie danych na język biznesu pomoże poznać Ci mocne i słabe strony firm. Tych dużych i tych małych.

Wszechświat jest wielki! Naprawdę… Åšredniowieczne wyobrażenie o wędrowcu na krańcu świata jest tylko legendą, bajką. Niemożliwym do spełnienia marzeniem. Wszystko co dzisiaj wiemy o świecie, w którym żyjemy zamyka się w jednym zdaniu: Wszechświat istnieje ponad 14 miliardów lat i cały czas się rozszerza. Jest dobrze, gdy biznes, który prowadzisz ma ambicje trwania długo i ciągle się rozwija.

Przed kilkoma tygodniami miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji Myśleć Jak Milionerzy. To spotkanie, organizowane przez Kamila Cebulskiego, od lat przyciąga ludzi, którzy poważnie myślą o własnym życiu i nie chcą podporządkować się regułom pracy najemnej. Swoje prezentacje mają tam właściciele mniejszych i większych biznesów. Opowiadają o swojej drodze do finansowej niezależności. Mówią o swoim życiu i swojej przedsiębiorczości. Ja opowiadałem Kosmosie…

W czasie konferencji pokusiłem się o porównanie czasu trwania gwiazd do długości istnienia firm. Kluby sportowe, browary, wielkie uniwersytety i korporacje prześcigają się dzisiaj w podawaniu coraz wcześniejszych dat powstania. A Ty, znasz może jakąś firmę, która istnieje dłużej niż 200 lat?

Wielkość planet i gwiazdZanim zagłębimy się w historię firm, mały wykład kosmologiczny. Na obrazku obok „“ dający wiele do myślenia „“ schematyczny obraz wielkości Wszechświata. Planety i gwiazdy. Mniejsze i większe. Spójrzmy na tę największą. To VY Canis Maioris. Czerwony hiperolbrzym, ma wielkość 2000 słońc. Prawdopodobnie największa ze znanych gwiazd. Na tym samym obrazku „“ obok Jowisza „“ najmniejsza znana gwiazda. Wolf 359. To czerwony karzeł, 6 razy mniejszy niż Słońce.

VY Canis Maioris, umieszczona w centrum Układu Słonecznego, wchłonęłaby nie tylko Merkurego i Wenus, ale także Ziemię i Marsa! Naukowe przewidywania dotyczące przyszłości tej gwiazdy nie są jednak optymistyczne. Hiperolbrzymy nie trwają bowiem długo. Spodziewać się możemy, że VY Canis Maioris, już niedługo (w skali kosmicznej), czyli za jakieś 100 tysięcy lat stanie się supernową!

Mgławica Krab - pozostałość po wybuchu supernowej w 1054 r.Wybuchnie, wyrzucając swoją materię w przestrzeń kosmiczną. Na chwilę (niezauważaną w skali kosmicznej) rozbłyśnie jako najjaśniejszy obiekt nieba. Poświeci rok, może dwa i stanie się pyłkiem. Mgławicą na niebie. Eleganckim, ale niepotrzebnym efektem dynamicznej ewolucji wielkiej gwiazdy.

O wybuchu gwiazdy Wolf 359 nie możemy powiedzieć niczego. Jest mała i świeci stabilnie. Czas trwania karłów ocenia się na dłuższy niż obecny wiek Wszechświata. Oznacza to, że Wolf 359 istnieć będzie jeszcze przez wiele miliardów lat. Zagrożeniem dla tak małych obiektów gwiazdowych są jednak przejęcia. Karzeł może zostać wchłonięty na przykład przez cichą i ciemną czarną dziurę.

Ale co z firmami? Gdzie znajdują się te największe? Co z tymi najstarszymi? Na liście Global 500 od lat królują firmy handlowe (np. Wal-Mart) oraz petrochemiczne (np. Royal Dutch Shell). To wielkie firmy, z obrotami sięgającymi setek miliardów dolarów rocznie. Ale Wal-Mart powstał w roku 1962, a Shell w 1890. Próżno szukać firm sprzed rewolucji przemysłowej w rankingach wielkich tego świata. Tymczasem lista najstarszych firm na świecie istnieje. Otwiera ją japońska firma budowlana Kongō Gumi. Została założona w 578 roku. Ciekawostką jest, że ta niewielka firma całkiem niedawno (w 2007 r.) została przejęta przez większy koncern budowlany (istniała 1429 lat!). Na liście firm najstarszych są hotele, winnice i zakłady odlewające spiżowe dzwony. Zatrudniają kilkunastu pracowników i działają setki lat. Więcej o najstarszych firmach świata przeczytasz na blogu Ciekawy świata.

Budując biznes zastanów się proszę, czy chcesz być wielkim niestabilnym hiperolbrzymem, takim jak VY Canis Maioris. Czy może zadowoli Ciebie status Wolfa 359, albo czegoś w tym rodzaju? Czy chcesz świecić przez kilka lat, spektakularnie wybuchając, aby stać się pyłkiem „“ ładną, ale bezużyteczną mgławicą… Czy wolisz spokojnie budować swoje imperium, świecić spokojne i dumnie? Tak jak Syriusz „“ bliski, duży i najjaśniejszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *