Województwo kujawsko-pomorskie

24 cze

Pierwsza połowa 2012 roku w Astro Arena była oczywiście zdominowana przez pokazy astronomiczne w Wielkopolsce. Nie baliśmy się jednak wyzwań daleko od naszej kaliskiej bazy. Najciekawsze atrakcje spotkały nas w województwie kujawsko-pomorskim…. Zaczęło się od niewinnych Targów Turystycznych w Toruniu w marcu 2012 roku. Piszę niewinnych, bo pojechaliśmy tam z zamiarem nawiązania współpracy z organizatorami kolonii i obozów oraz przedstawicielami miast i gmin.
Współpraca oczywiście została nawiązana, tylko że… Targi okazały się być otoczone Festiwalem Smaków. A ja przecież wielokrotnie mówiłem, że Astro Arena dba o to, żeby Wszechświat poznawać wszystkimi zmysłami. Ze wzrokiem i słuchem w planetarium problemu nie ma. Jeśli chodzi o dotyk, to tego też wszędzie pełno (szczególnie, gdy pod 5-metrową kopułę wejdzie 30 dorosłych osób!), z zapachem jest gorzej, ale (proszę mi uwierzyć!) w przenośnym planetarium naprawdę często „czuć” astronomię. Ze smakiem do tej pory sobie niestety nie radziliśmy… Toruński Festiwal Smaków rozwiązał ten problem raz na zawsze… Kiełbasa z dziczyzny i domowy ser działały na zmysł smaku równie dobrze jak gaszący pragnienie, sprzedawany nieco dalej, Podpiwek Kujawski. Smak prawdziwej astronomii doprawialiśmy już pod kopułą. I oczywiście było wspaniale!

Województwo kujawsko-pomorskie dało nam odpocząć tylko 2 miesiące. Już bowiem 1. czerwca 2012 – dokładnie w 1. rocznicę założenia Astro Areny – zostałem poproszony o przygotowanie seansu w Grudziądzkim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. To miejsce dla mnie szczególne. Bowiem właśnie w Grudziądzu, w tym właśnie planetarium, stawiałem swoje pierwsze astronomiczne kroki… Z wielką przyjemnością przygotowałem i poprowadziłem seans w planetarium. Dotyczył on, mającego właśnie nadejść, tranzytu Wenus. Muszę przyznać, że to było naprawdę coś… Do Grudziądza jeszcze wrócę. W październiku tego roku. Wtedy to właśnie Grudziądzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika świętować będzie swoje 40. urodziny!

W sobotę 9. czerwca 2012 (3 dni po Tranzycie Wenus i nazajutrz po meczu otwarcia Euro 2012), Astro Arena miała przyjemność gościć na imprezie związanej z obchodami dni województwa kujawsko-pomorskiego. Impreza nosiła tytuł Astro Festiwal, odbywała się w Przysieku koło Torunia, a miękka kopuła naszego planetarium była wręcz oblegana! Byli fani astronomii, miłośnicy Gwiezdnych Wojen, oraz… sami ich bohaterowie! W czasie Astro Festiwalu prezentowaliśmy skróconą wersję nasze edukacyjnej działalności. Z uwagi na dużą koncentrację widzów w różnym wieku ograniczyliśmy się do Dzieci Pana Astronoma dla młodszych oraz do Dwóch Szkiełek dla starszych widzów.

W czasie naszych wojaży po województwie kujawsko-pomorskim mieliśmy też wielką przyjemność spotkać się z dziećmi z ośrodka wychowawczego z Bydgoszczy, którzy za przygodę z gwiazdami przysłali nam poniższe podziękowania:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *