Rozpocząłem dzisiaj urlop. 14 dni beztroskiego lenistwa. W związku z tym artykuł ten będzie znacznie łagodniejszy niż wszystkie inne wpisy na blogu, recenzje i opisy dni z życia mojego biznesu. W sumie to będzie kabaret. Zapraszam na krótki skecz Kabaretu Moralnego Niepokoju pod tytułem: Kopernik. Z cyklu Historia świata:
A teraz poważnie… Z absurdalnego dialogu, doskonale odegranego przez aktorów warszawskiego kabaretu, tchnie duchem zespoÅ‚u. Kopernik żyje sobie gdzieÅ› w Polsce, ma gospodyniÄ™ i lubiÄ…cych rozrywkÄ™ kumpli. Sam, zanurzony w przepastnych ksiÄ™gach, rozwiÄ…zuje zagadkÄ™ WszechÅ›wiata. Nie znajduje jednak zrozumienia wÅ›ród otoczenia. Ten, z pozoru niepoważny skecz kabaretowy, jest jednak bliższy historycznej prawdzie, niż mogÅ‚oby siÄ™ wydawać…
O życiu Kopernika, jego otoczeniu i tym, co dziaÅ‚o siÄ™ na Warmii u schyÅ‚ku Å›redniowiecza doskonale pisze Jack Repcheck w książce „Sekret Kopernika. Jak siÄ™ zaczęła rewolucja naukowa”. Autor poddaje tam próbie hipotezÄ™, że Kopernik zdecydowanie preferowaÅ‚ życie w odlegÅ‚ym Olsztynie, Lidzbarku, czy wreszcie we Fromborku. Å»ycie spokojne, leniwe. I pewnie byÅ‚ otoczony przez kolegów, którzy lubili „miejskie atrakcje”, tak różne od ascetycznego życia tradycyjnie wpisanego w życie przy katedrze.
Wracając do skeczu KMN. Czy koledzy Kopernika byli zainteresowani jego odkryciem? Jasne, że nie. Ich interesowały wyłącznie sprawy doczesne. Wybitnie krótkoterminowe, dostępne w zasięgu kilometra. Astronomiczny sprzęt wielkiego badacza służył im tylko i wyłącznie do zabawy, a mądrość Kopernika ostatecznie przydała się do ekonomicznego rachunku żądnych taniej rozrywki bohaterów.
Trzeba jednak podkreślić, że żyjący na Warmii Mikołaj Kopernik pomagał ludności także w kwestiach doczesnych. Nie były to z pewnością banalne rachunki związane z ceną wieczornych trunków, ale pewne działania wielkiego astronomia dotyczyły zdecydowanie ziemskich problemów. W lokalnym wymiarze pozostał Kopernik znany z wprowadzenia tak zwanej taksy chlebowej, czyli ustalenia cen chleba w zależności od rzetelnie dobranych cen surowców i kosztów pracy. Miało to na celu ochronę konsumentów przed próbami nieuczciwego podnoszenia cen przez rzemieślniczy cech piekarzy.
Poza lokalnym – mikroekonomicznym – wymiarem pomocy, Kopernik-ekonomista zasÅ‚ynÄ…Å‚ w caÅ‚ych Prusach swoim makroekonomicznym Traktatem o monecie. W swojej uproszczonej formie można traktat ten streÅ›cić sÅ‚owami: pieniÄ…dz gorszy wypiera pieniÄ…dz lepszy, a wszelkie próby mieszania przy walucie koÅ„czÄ… siÄ™ wiÄ™kszym, bÄ…dź mniejszym kryzysem. Może tak być, gdy do zÅ‚ota dodajemy miedzi, srebro zastÄ™pujemy niklem, ale także, gdy po prostu wystawca banknotów nakazuje dodruk pieniÄ™dzy bez pokrycia…
Å»ycie Kopernika byÅ‚o spokojne. Zaplanowane. Absurd skeczu Kabaretu Moralnego Niepokoju zawiera całą masÄ™ niedomówieÅ„, kabaretowych retrospekcji i oczywistych błędów. Wydaje siÄ™, że wszystko jest zaplanowane. Przecież to kabaret, a ja dopiero co zaczÄ…Å‚em urlop…