Przygotowania do inauguracji

10 lis

Pięć dni pozostało do inauguracji Koła Astronomicznego. Zasiadłem, aby usystematyzować moją wiedzę i materiały dotyczące astronomii. Jak się okazuje mam ich zadziwiająco dużo. W różnej formie. Przede wszystkim znany i lubiany sprzęt astronomiczny w postaci teleskopu. Nie jest to wielka lufa, przytwierdzona do nieruszalnej skały. To mały MAK na lekkim statywie. Idealny do rozwiązań mobilnych, z których znana jest Astro Arena. Na zajęciach Kaliskiego Koła Astronomicznego będziemy wykorzystywać przenośne planetarium. Laboratorium pobudzania wyobraźni, w którym czas i przestrzeń otrzymują kolejny wymiar, a astronomia z tajnej wiedzy średniowiecznych mistyków staje się praktyczną nauką dostępną dla każdego.

No i książki… Bez tego nie odbędą się żadne zajęcia szanującej się grupy astronomów. Od popularnej „Krótkiej historii czasu” Hawkinga, po jak najbardziej naukową „Astronomię ogólną” Rybki. Celowo wspomniałem o tych pozycjach, bo to właśnie te tytuły (i nazwiska!) kształtują wrażliwość naukową astronomów w Polsce od pokoleń. Uczestnicy mogą, rzecz jasna, liczyć na całą masę innych materiałów astronomicznych: mapy nieba, składane zegary astronomiczne itp. Te proste pomoce są w istocie wymownym znakiem naukowej pasji. Każdy przecież chce mieć mapę nieba i własny słoneczny zegar…

Przez kilka lat pracy w Astro Arena dorobiłem się też kilku niezłych okazów meteorytów. Wykorzystamy to w czasie zajęć! Co bowiem może lepiej przybliżyć człowieka do Kosmosu, jak nie kamień , który przyleciał z… Kosmosu? Nawiążemy też kontakty z innymi (niż nasza własna) społecznościami astronomicznymi w Polsce. Podróże kształcą, a turystyka astronomiczna kształci podwójnie. Jako Promotor Astronomii, wiem o tym choćby z Podboju Polskich Planetariów. Dlatego im więcej kontaktów w Polsce, tym więcej podróży w przyszłości.

Oczywiście w ramach zajęć wykorzystamy także w pełni funkcjonalny (i mobilny) system, który pozwala Edukacji Astronomicznej funkcjonować. Mam tutaj na myśli studio nagrań audio, sprzęt rejestracji wideo (kamera i aparat fotograficzny), aparaturę nagłośnieniową i projektory multimedialne. Bezwzględnie potrzeba jednak pomysłów. A te – mam głębokie przekonanie – przyjdą wraz z kreatywnymi uczestnikami zajęć.

Linki do materiałów internetowych, które warto mieć znajdziecie na podstronie astronomiczne linki.

Zapraszam do Koła Astronomicznego. Zrobimy w Kaliszu astronomiczną rewolucję. Obiecuję! Zajęcia w każdy piątek. Od 17:00 w Klubie Promonta, ul. Hanki Sawickiej 39.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *