Kosmiczne fotografie Ziemi

17 lis

Ziemia i KsiężycZiemia jest trzecią planetą od Słońca. Jest największą planetą, spośród planet skalistych w Układzie Słonecznym. To moje ulubione ciało niebieskie! Lubię Ziemię ze względu na jej wielobarwność. Uwielbiam kolorowe fotografie planety, które pokazują zróżnicowanie krajobrazu na całej Ziemi.

NASA realizuje obecnie dziewięć programów kosmicznych, których celem jest badanie Ziemi. Jest wśród nich misja „Aqua”. Misja rozpoczęła się w roku 2002, a jej celem jest dokładne poznanie zjawisk związanych z obiegiem wody w otoczeniu Ziemi: parowanie z oceanów, pary wodna w atmosferze, woda w chmurach, opady wszelkiego typu, wilgotność gleby w różnych częściach planety, lodowce na powierz mórz, lodowce i lód na lądach oraz pokrywa śnieżna na lądzie i lodzie.

Badania związane z wodą na powierzchni planety są bardzo istotne dla nauki o życiu we Wszechświecie. Życie w znanej nam formie istnieć może bowiem tylko na obiektach skalistych, otoczonych atmosferą i z wodą w postaci płynnej. Potwierdza to nasza codzienna obserwacja rozwoju życia w kolorowych obszarach Ziemi i brak, lub szczątkowe formy życia w białym rejonach. Na kontynentach ciepłych i z łatwym dostępem do wody (Azja, Europa, Ameryki, Australia i Afryka) jest dużo form życia. W głębi białej Antarktydy, czy na dalekich lodowcach Arktyki życia nie ma, lub jest ograniczone do nielicznych gatunków.

Ziemia jest lubiana przez fotografów z przestrzeni kosmicznej. Najpopularniejszą fotografią Ziemi jest „Blue Marble”. Zdjęcie to wykonane zostało w 1972 roku przez astronautów misji „Apollo 17″. Uwielbiam niebieski kolor. Mógłbym wpatrywać się w to ujęcie godzinami. „Blue Marble” ukazuje Ziemię z niebieskimi wodami, które stanowią większą część powierzchni planety.
Widać wyraźnie kolorowe lądy oraz chmury, które otaczają całą planetę. Mieszanka kolorów jest porywająca. To dlatego słynne „Blue Marble” jest popularnym zdjęciem przez ponad 40 lat.

W 1990 roku, sonda „Voyager 1″ przesłała do NASA zdjęcie wykonane zza orbity Plutona. Fotografia ta obiegła cały świat i jest znana jako „Pale Blue Dot”. Malutka, błękitna kropka, skąpana w słonecznych promieniach. Nasz kosmiczny dom nigdy przedtem nie był ukazany jako coś tak nieskończenie małego. Wybitny astronom, Carl Sagan, pisał wtedy: „Każdy o kimkolwiek słyszałeś. Każdy człowiek, który kiedykolwiek żył. Żył na tej malutkiej kropce.”

W lipcu 2013 roku, kamery sondy „Cassini” zarejestrowały kolejne imponujące zdjęcie Ziemi. Po raz kolejny. Tym razem malutka kropka znajduje się na tle pierścieni Saturna. To „dzień, w którym Ziemia się uśmiechnęła”. Mieszkańcy Ziemi, tym razem, przygotowali się do słynnego zdjęcia. Wpatrując się w Saturna, wokół którego krąż sonda „Cassini”, mieli się uśmiechnąć. Do wspólnego zdjęcia Ziemian na tle wielkiego Saturna i jego majestatycznych pierścieni.

Kolorowe, imponujące zdjęcia planet są tylko dodatkiem do dużo ważniejszych badań przeprowadzanych przez naukowców z pomocą sond w przestrzeni kosmicznej. Nie możemy jednak zapominać o tym, że to ludzkie oko jest pierwszym, najstarszym instrumentem poznania. Dzięki nauce, możemy sycić oczy pięknymi widokami Ziemi i innych planet.

Zróżnicowanie kosmicznego krajobrazu oraz technologie pozwalające przesyłać doskonałej jakości zdjęcia planet prowadzą ludzkość ku lepszemu poznaniu. Lepszemu poznaniu Kosmosu, Układu Słonecznego i nas samych „“ mieszkańców Ziemi. Uwielbiam te fotografie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *