Zajęcia 3. Planetarium

01 gru

W czwartek 28 listopada 2013 roku w Klubie Promonta SM Dobrzec w Kaliszu odbyły się kolejne, już trzecie, zajęcia Koła Astronomicznego. Tym razem wszystkich zaprosiliśmy do przenośnego planetarium Astro Arena. Na tych pierwszych zajęciach pod miękką kopułą w części rekreacyjnej oglądaliśmy filmy w technologii fulldome, czyli wyświetlane na całym ekranie. W części edukacyjnej skupiłem się na prezentacji pozornego ruchu sfery niebieskiej. Omówiliśmy 2 podstawowe ruchy nieba:

  • ruch dzienny, związany z ruchem obrotowym Ziemi wokół własnej osi. Objawia się on powolnym, ale ciągłym i zasadniczo zauważalnym z godziny na godzinę obrotem sfery niebieskiej ze wschodu na zachód,
  • ruch roczny, związany z ruche obiegowym Ziemi wokół Słońca. Objawia się on zmianą położenia Słońca, Księżyca i planet na tle gwiazd, które w odstępach doby gwiazdowej, nie zmieniają swojego położenia na niebie. Szczerze mówiąc, to przy całej doskonałości technicznej dzisiejszych planetariów i wspaniałych możliwościach projekcyjnych, ja cały czas uważam, że wyświetlanie pędzących planet na tle nieruchomych gwiazd jest najwspanialszą funkcją tradycyjnego planetarium!

Dodatkowo polecieliśmy na Księżyc, skąd obserwowaliśmy Ziemię i (już po powrocie na Ziemię) obserwowaliśmy zbliżenia do planet i kolorowych mgławic.

Zanim podam standardowe linki, które wykorzystałem w czasie przygotowań do zajęć… niespodzianka:

Szczegóły niespodzianki na samym dole tego wpisu.

Dziękuję Piotrkowi, który z kronikarską precyzją i dziennikarską szybkością umieścił relację ze zdjęciami na forum Astropolis.

W swoim planetarium korzystam z programu Nightshade. Niemal identyczne funkcje ma popularne wśród astronomów Stellarium.

Ruch planet na tle gwiazd można śledzić w dowolny sposób. Polecam własne obserwacje, ale też profesjonalne zdjęcia. Na przykład to: http://www.apod.pl/apod/ap100613.html

Mechanikę nieba możemy studiować wykorzystując programy, o których wspomniałem wyżej, ale pomocna jest tutaj także zwykła mapka nieba. W wersji online jest taka na stronie teleskopy.pl.

A w wersji kartonowej można mapkę nieba zakupić u nas na zajęciach w cenie 5 zł

Następne zajęcia w czwartek, 5 grudnia. Godziny standardowe:
17:00 – najmłodsi astronomowie (ze szkół podstawowych)
18:00 – wszyscy starsi astronomowie

Tematem następnych zajęć jest Planeta Ziemia. Poznamy ruchy Ziemi i ich konsekwencje. Nauczymy się też posługiwać mapą nieba. Zapraszam na zajęcia z kolegami, koleżankami i znajomymi, którzy jeszcze nie wiedzą, żę interesują się astronomią…

Zapowiedziana wyżej niespodzianka: 6 grudnia,w Mikołajki, zapraszam do Wieży Astronomicznej kościoła garnizonowego w Kaliszu. Wspólnie z Kołem Przewodników PTTK zapraszamy na zwiedzanie wieży, w której 400 lat temu zainstalowano pierwsze w Polsce teleskopy i wynaleziono montaż paralaktyczny! Zaczynamy o 16:00 w kościele garnizonowym. Nie trzeba być aż tak punktualnym, można się trochę spóźnić. Ważne jest to, żeby być najpóźniej o 17:00!

W programie mikołajkowego spotkania: prelekcja historyczna, wejście na wieżę, obserwacje z wieży oraz obserwacje astronomiczne z Placu Åšwiętego Józefa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *