Zajęcia 6. Księżyc, Pierwsza Gwiazdka i… koniec świata

28 gru

Fazy Księżyca (Wikimedia)Ostatnie w tym roku zajęcia Koła Astronomicznego przy SM Dobrzec zdominowały nieziemskie atrakcje związane z Księżycem, betlejemską gwiazdą, pierwszą gwiazdką na wigilijnym niebie oraz… wspomnieniem końca świata. Były symulacje faz Księżyca i film z bombardowania Księżyca meteorytami.

Wstęp o Księżycu przygotował Bartek i to on prezentował szczegóły dotyczące naszego naturalnego satelity. Zainteresowanych odsyłam do krótkiej prezentacji, przygotowanej oczywiście przez Bartka:

Przy okazji omawiania Księżyca poruszyliśmy epokowe wydarzenie: lądowanie chińskiej sondy kosmicznej na powierzchni Księżyca. Było to oczywiście lądowanie bezzałogowe. Za to ze świetnym lądownikiem Change’e 3 i chińskim łazikiem kosmicznym Yutu. Jest to piersza od 1976 roku misja kosmiczna zakończona miękkim lądowaniem na powierzchni Srebrnego Globu! Ostatnią taką misją była Łuna 24, która wylądowała (i opuściła) Księżyc w sierpniu 1976 roku.

Chiny zakładają, że do roku 2017 uda im się wysłać na Księżyc bezzałogowy lądownik zdolny do pobrania próbek gruntu i powrót na Ziemię. Więcej w serwisie Kosmonauta.net

Ze starszą grupą omówiliśmy pokrótce naszą wiedzę o betlejemskiej gwiazdce, która – jak się okazuje – z pewnością była zjawiskiem niesamowitym. Szczegóły znajdziecie w serwisie Nauka-Wiara oraz w poniższym filmiku:

UWAGA: w mojej wypowiedzi w powyższy filmie wkradł się błąd (właściwie dwa błędy – tej samej natury) – spostrzegawczych proszę o wpis o tym błędzie w komentarzach…

Poniżej film ze znanymi Wam aktorami. Materiał o Pierwszej Gwiazdce, nagrany na zajęciach Koła Astronomicznego, a opublikowany w w wigilię w Telewizji Amazing:

Kolejne zajęcia już w nowym roku 16 stycznia. Będziemy podsumowywać pierwszy miesiąc misji Gaia. Tych, którzy dostali model Gai do sklejenia, proszę o przyniesienie sklejonego modelu. W kwestii szczegółów proszę o kontakt e-mailem.

Grupę młodszą proszę o przyniesienie ze sobą nożyczek: jedna para na jedną osobę!

W ramach spotkania z Telewizją Amazing w naszym Kole Astronomicznym poruszyliśmy jeszcze jened strrrrasznie medialny temat: koniec świata. Czy kiedyś nadejdzie? O tym w poniższym materiale:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *