Zajęcia 8. Obserwacje, referaty i Słońce

26 sty

Przygotowania do zdobycia pierwszej sprawności na odznakę Prawdziwego Astronoma Amatora zdominowały spotkanie 8. w Kole Astronomicznym. Młodsza Grupa z zaangażowaniem prezentowała referaty o najważniejszych obiektach na naszym niebie. Grupa Starsza – zgodnie z zapowiedzią – analizowała cykle słoneczne w okresie długoterminowym.

Serdecznie dziękuję wszystkim za prezentacje obiektów astronomicznych. Gratuluję wiedzy i pewności siebie przy prezentacji. Przypominam, że na sprawność Młodego Obserwatora musicie pokazać na niebie (lub w planetarium) następujące obiekty astronomiczne: Wielka Niedźwiedzica, Gwiazda Polarna, Trójkąt Letni, Zodiak, Orion, Wenus, Jowisz, Saturn. Będziecie proszeni o krótką charakterystykę tych obiektów.

Wyobrażenia gwiazdozbiorówDodatkowo musicie znać podstawowe obserwowalne satelity (ISS, Iridium) oraz bezwzględnie umieć posługiwać się obrotową mapą nieba. Przygotowania do egzaminu na sprawność na kolejnych zajęciach: w czwartek 30 stycznia obserwacje pod sztucznym niebem planetarium, a po feriach 20 lutego – quiz utrwalający wiedzę.

Z pomocą dostępnego sprzętu astronomicznego obserwowaliśmy z Młodszą Grupą górującego nad Kaliszem Jowisza. Po raz kolejny przekonaliśmy się jednak, że jedynym bezwzględnie przewidywalnym instrumentem obserwacyjnym jest ludzki wzrok. Obserwacje gołym okiem odbyły się bez problemu. Kalibracja i ustawianie sprzętu jeszcze przed nami…

Aktywność słoneczna była tematem zajęć dla Grupy Starszej. Po raz kolejny polecam film o Słońcu, autorstwa Sebastiana Soberskiego z grudziądzkiego Międzyszkolnego Koła Astronomicznego:

Dodatkowo – o okresach małej aktywności słonecznej przeczytacie na Wikipedii:
Minimum Maundera,
Minimum Daltona,
Minimum Spörera.

O jednym z najpiękniejszych przejawów wzmożonej aktywności słonecznej przeczytacie tutaj: zorza polarna,
a o cyklach słonecznych w ogólnościw archiwum miesięcznika Wiedza i Życie: Rytmy Słońca.

Na najbliższych zajęciach, 30 stycznia, zapraszam do przenośnego planetarium Astro Arena. Grupa Młodsza obserwuje w planetarium Księżyc, gwiazdozbiory i planety. Grupa Starsza, pod miękką kopułą planetarium wsłucha się w głos Słońca, podejrzy obraz Słońca z satelitów oraz cofnie się w czasie o niemal 20 lat. Do lipca 1994 roku, kiedy to wszyscy Ziemianie obserwowali Jowisza bombardowanego przez kometę Shoemaker-Levy 9.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *