Zajęcia 11. Egzamin oraz planety pozasłoneczne

02 mar

GRATULUJĘ wszystkim, którzy przystąpili do egzaminu na Młodego Obserwatora. Znajomość mapy nieba, gwiadozbiorów okołobiegunowych, podstawowych asteryzmów, gwiazdozbiorów zodiakalnych, planet, Słońca i Księżyca jest – po 3 miesiącach pracy w Kole Astronomicznym – imponująca. Zasłużyliście na odznaki! Rozdanie nagród oraz niespodzianki na kolejnych zajęciach…

Grupa Starsza omówiła pokrótce warunki obserwacji koniunkcji Księżyca i Wenus z 26 lutego 2014 r. Powyżej prezentuję zdjęcie tego zjawiska wykonane przez Damiana Kowalskiego. Dziękuję Damianowi za użyczenie zdjęcia do naszej Kroniki. Żądnych wrażeń astronomicznych złączeń odsyłam do strony Janusza Wilanda, który prezentuje wszystkie ciekawe koniunkcje w ciągu kolejnych miesięcy (i lat!).

O planetach pozasłonecznych mówiliśmy dużo i – w mojej opinii – dość wyczerpująco. Wspomnieliśmy oczywiście Prof. Aleksandra Wolszczana, który jest pierwszym odkrywcą układu planetarnego poza Układem Słonecznym (w 1992r.). Dodałem jednak, że inspiracją dla Prof. Wolszczana było niewątpliwie odkrycie angielskiego Prof. Andrew Lyne’a, który już w 1991 r. postulował odkrycie planety wokół pulsara, lecz odwołał swoje odkrycie, bo… nie uwzględnił w swoich (dość złożonych) obliczeniach ruchu orbitalnego Ziemi. Więcej o historii tego odkrycia na stronach Wirtualnego Wszechświata.

Omówiliśmy pokrótce metody badawcze, których używają astronomowie do wykrywania planet pozasłonecznych. Najciekawszym momentem spotkania było niespodziewane odkrycie ponad 700 planet słonecznych w momencie, gdy ja przygotowywałem się do zajęć… W momencie bowiem, gdy Encyklopedia Egzoplanet zawiera w dalszym ciągu 1078 odkrytych planet NASA podaje sensacyjną informację Exoplanet Bonanza, która potwierdza, że planet pozasłonecznych jest już niemal 1800, z czego prawie 1000 odkrytych przez kosmiczny teleskop Keplera.

Kolejne zajęcia obfitować będą w niecodzienne spotkania. Grupa Młodsza celebrować będzie zdobycie odznaki Młodego Obserwatora i przygotowywać się do lotu na Księżyc. Ponieważ to ważne przeżycie dla tych młodych astronomów zapraszam na zajęcia rodziców, którzy oklaskami dopingować będą wszystkim wielkiego startu w wyścigu o odznakę Prawdziwego Astronoma Amatora. Poza wręczeniem odznak i sesją przygotowawczą do lotu na Księżyc planujemy w czwartek 6 marca 2014 r. prezentację astrofotografii Michała Astroniki. W celu astronomicznej inspiracji i przygotowania do zajęć odsyłam do fotobloga Astroniki.

13 marca 2014 roku długo wyczekiwana premiera spektaklu Powrót Na Księżyc. Seans jest sponsorowany przez Google w ramach misji Google Lunar XPrize, realizacji seansu podjęło się studio NSC Creative, a polską ścieżkę dźwiękową przygotowaliśmy wraz z kolegami z planetariusze.pl, głosu użyczył kaliski aktor Dariusz Sosiński. Na te zajęcia (13 marca) każdy uczestnik niech przybędzie z osobą towarzyszącą. Przypominam, że zachęcanie do astronomii rodziny i znajomych jest warunkiem koniecznym zdobycia odznaki Kolegi Wszechświata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *