Zajęcia 12. Wręczenie pierwszych sprawności i astrofotografia

08 mar

Wreszcie! Doczekaliśmy się…. Uczestnicy Grupy 1. Koła Astronomicznego zdobyli i dostali upragnione odznaki i dyplomy Młodego Obserwatora. Przy oklaskach i uścisku dłoni odbyło się uroczyste wpięcie odznak charakteryzujących sprawność. Nagrodą dla najmłodszych adeptów astronomii były zdjęcia w kosmicznych mundurkach oraz prezentacja astrofotografii kolegi Astroniki. Dzieci występowały w rolach astronautów amerykańskich, którzy w latach 1962-1972 postawili swoje stopy na Księżycu. Było ich 12. Ich krótką charakterystykę przedstawiam tutaj. Nikt przed nimi i nikt po nich nie uczynił tego na żadnym ciele niebieskim, poza Ziemią oczywiście!

Bardzo dziękuję Michałowi Astroniki, który zaprezentował nam doskonałe zdjęcia nieba w przejmującej prezentacji o nas samych: dzieciach Wszechświata. Powstałych z gwiezdnego pyłu, który rozrzuciła kiedyś eksplodująca supernowa. Wspaniałe zdjęcia nieba, widzianego z różnych perspektyw, podziwiać możecie na fotoblogu Astroniki.

Z grupą starszą, oprócz wspomnianej astrofotografii Michała Astroniki omówiliśmy zorze polarne, które zaszczyciły ziemskie niebo w ostatnich dniach. Poniżej przedstawiam doskonały film, nakręcony w północnej Szkocji przez użytkownika Astropolis o nicku Spider72:

Kolejne zajęcia w czwartek 13 marca. Będzie premiera spektaklu astronomicznego Powrót Na Księżyc w przenośnym planetarium Astro Arena.
Wobec logistycznych ograniczeń w naszym planetarium bardzo proszę o punktualne przybycie. Seanse rozpoczynać się będą o 17:00, 17:30, 18:00 i 18:30. Przypominam o zdobywaniu kolejnych sprawności na odznakę Prawdziwego Astronoma Amatora. Aby zdobyć sprawność Kolegi/Koleżanki Wszechświata wystarczy na premierę przyprowadzić ze sobą osobę, która jeszcze na zajęciach naszego Koła nie była!

A już 20 marca startujemy z przygotowaniami do zdobywania sprawności Astronom Konstruktor. Będziemy konstruować obrotową mapę nieba wykorzystując klej i nożyczki, zegar słoneczny z kartonu i słomki. Zbudujemy teleskop ze szkiełek okularowych oraz radioteleskop z anten Cyfrowego Polsatu. Zwieńczeniem naszych konstrukcji będzie globus nieba dla każdego skonstruowany z ogólnie dostępnych materiałów i wykonany własnoręcznie przez uczestników zajęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *