Zajęcia 21. Kosmiczny mierniczy (2)

Zajęcia 21. Kosmiczny mierniczy (2)
02 cze

Mierzymy KosmosNa kolejnych (już 21.) zajęciach Koła Asronomicznego w Kaliszu mierzyliśmy Kosmos dzisiejszy i ten sprzed miliardów lat… Z Młodszą Grupą pomierzyliśmy Kosmos z pomocą naszych dłoni. Z Grupą Starszą wspominaliśmy spotkanie z Prof. Zdzisławem Musielakiem, które zrobiło na każdym ogromne wrażenie. Więcej o tym, we wpisie Spotkanie z Prof. Musielakiem.

Uzyskanie odznaki sprawności Kosmicznego Geodety wymaga od młodych adeptów astronomii znajomości odległości kątowych pomiędzy obiektami na niebie. I tego się uczyliśmy!

Odległości kątowe na niebieWyobrażając sobie sferę niebieską jako wielki kątomierz z naniesionymi 180 stopniami próbowaliśmy szacować odległości pomiędzy gwiazdami, planetami i całymi gwiazdozbiorami.

Na kolejnych zajęciach, ukoronowaniem sprawności Kosmicznego Geodety, będą pomiary jasności obserwowanej gwiazd i planet!

Przypominam, że do końca roku szkolnego każdy zdobędzie 5 odznak opisanych we wpisie Prawdziwy Astronom Amator.

Grupa Starsza – nasycona informacjami ze spotkania z Prof. Musielakiem – próbowała swoimi siłami rozwiązać zagadkę Wielkiego Wybuchu, badaliśmy więc (bez rezultatu) siły, które zaistniały między 10e-43 a 10e-4 po Wielkim Wybuchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *