Pewność siebie i wytrwałość. „Biczowanie” w biznesie

17 lip

Biznes nigdy nie śpi. Jeśli się poddasz – zginiesz. Tym, co pomoże Ci się okiełznać jest pewność siebie i wiara w sukces. Nie zawsze jest przepięknie. Często życie przedsiębiorcy przypomina prysznic. Zimny prysznic. Biczowanie. Whiplash.

Poprzednie moje wpisy okraszone były blues rockowym brzmieniem Budki Suflera oraz dźwiękiem harcerskiej gitary do melodii i słów „Krajki”. Dzisiaj będzie ostro. Dużo bardziej ostro! Biznes bowiem to nie tylko spokojne rozmowy i niewymagające prezentacje. To przede wszystkim ciężka praca. Praca koncepcyjna. Organiczna. Żmudna. Nierzadko w pocie czoła i pod presją czasu. Pewność siebie i wytrwałość są tutaj w cenie. Pewności dodają mocne uderzenia. Wytrwałość zapewnia warstwa tekstowa. Harcerska gitara staje się celowo przesterowana i gra dużo głośniej. Dźwięczne werbelki przechodzą w tępe, nieustanne uderzenia maszyny sterowanej przez „człowieka perkusję”. Bas, ze ścieżki rytmicznej, wchodzi niepostrzeżenie na pierwszy plan. Wokal, utrzymywany w wysokich tonach, przekazuje jednoznaczną informację: BICZOWANIE!

“Late at night all systems go
You have come to see the show
We do our best you’re the rest
You make it real you know”

Whiplash grupy Metallica to utwór, który doskonale charakteryzuje przedsiębiorcę we wczesnej fazie jego biznesu. Późną nocą pracują wszystkie systemy – biznes nigdy nie śpi, taka prawda… Przyszedłeś tutaj na przedstawienie – klienci zawsze przychodzą na przedstawienie! Czymkolwiek by nie zajmowała się Twoja firma – klienci pragną „igrzysk”. Masz sklep internetowy? Twoja strona ma zachęcać, przedstawiać klientom Twoje produkty. Prowadzisz małą piekarnię? Miły zapach i świeży wygląd pieczywa przedstawiają Twój chleb i bułki. Zajmujesz się wynajmem jachtów? Doskonałe prezentacje i rejs próbny są właśnie przedstawieniem Twojej floty. Robimy wszystko co w naszej mocy, reszta należy do Ciebie – doskonałe określenie miejsca przedsiębiorcy w świecie biznesu. Robi wszystko, aby zadowolić klienta. To ty sprawiasz, że to realne – odbiorca towaru, czy usługi ocenia ostateczną jakość. Odnosi się to w równym stopniu do koncertów thrashmetalowych, usług rzemieślniczych, czy wysokoprzetworzonych produktów wielkich korporacji. Klient jest ostatecznym sędzią!

“There is a feeling deep inside
That drives you fucking mad
A feeling of a hammerhead
You need it oh so bad”

Gdzieś głęboko jest to uczucie, które sprawia, że wariujesz – słuchacze ostrego brzmienia oraz przedsiębiorcy wiedzą o co chodzi: uderzenie młotem, którego silnie potrzebujesz, bo przecież: adrenalina zaczyna płynąć, niszczysz wszystko wokół, jesteś maniakiem… BICZOWANIE!

“Adrenalin starts to flow
You’re thrashing all around
Acting like a maniac
Whiplash”

Ja tak mam. Naprawdę. Wystarczy dobre zlecenie. Klient, który rozumie zapotrzebowanie. Wtedy – jako dostawca usług – działam jak maniak. Bicze przychodzą niespodziewanie. Zwykle są to proste sprawy: zabłądzę gdzieś w drodze na pokaz, pogoda spłata figla, zabraknie prądu, wysiądzie któryś z bezpieczników albo ustawienia programowe zanikną. Adrenalina szaleje…

“The show is through the metal is gone
It is time to hit the road
Another town another gig
Again we will explode”

Za każdym razem, gdy widzowie opuszczają miękką kopułę po seansie w planetarium podśpiewuję po cichu: przedstawienie zakończone, ale czy to prawdziwy koniec? Przecież to początek czegoś nowego. Czas ruszać w drogę. Kolejne miasto, kolejne przedstawienie. Znowu eksplodujemy!  Oczywiście – eksplodujemy całą energią Wszechświata. Dla naszych klientów.

“Hotel rooms and motorways
Life out there is raw
But we will never stop
We will never quit
Cause we are MetallicA”

Moja ulubiona zwrotka. Dokładnie opisuje to, co robi przedsiębiorca: jeździ i zdobywa rynek. Nie zawsze jest słodko. Hotele i autostrady, surowe życie. Ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsze to NIGDY SIĘ NIE PODDAWAĆ. Nigdy nie skończymy, nigdy nie przestaniemy. Bo jesteśmy Metallica. Do czasu, gdy ta deklaracja (jakkolwiek pojmowana) nie stanie się sensem życia biznesmena, biznes nie ruszy z miejsca! Wytrwałość w dążeniu do celu jest cechą nad wyraz pożądaną w biznesie. Pomimo wrogów, przeciwności i upadków!

“Adrenalin starts to flow
You’re thrashing all around
Acting like a maniac
Whiplash”

Whiplash to pierwszy singiel zespołu, który wstrząsnął światem metalu!. Metallica wykonuje ten utwór nieprzerwanie od 1982 roku (!) W tym czasie zmieniali się gitarzyści prowadzący, basiści, producenci i wytwórnie. Przetrwali wszystko. Ostre, metalowe brzmienie trwa. Metallica nigdy się nie poddała. Biznes doskonale kręci się dalej…

Cytaty pochodzą z utworu „Whiplash” (Metallica). Tekst Jamesa Hettfielda i Larsa Ulricha. Przy tłumaczeniu posiłkowałem się stroną Metallica Art.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *