Powodzenia Panie Gorsky

20 lip

Lądownik Księżycowy (fot. NASA) - fotografia wykonana przez Neila Armstronga. Na pierwszym planie widoczny jego cień, przy lądowniku amerykańska flaga i przyrząd do badań wiatru słonecznego.Dzisiaj 42. rocznica lądowania ludzi na Księżycu. 20 lipca 1969: co to musiało się wtedy dziać? Kosmiczny wyścig po światową potęgę notuje ważny punkt zwrotny! Związek Sowiecki, który Kosmos ma opanowany już od czasów Sputnika, Łajki i Gagarina – teraz posłusznie składa broń. Księżyc jest amerykański! „Powiewa” tam amerykańska flaga, a po księżycowym gruncie chodzą amerykańscy astronauci. Żołnierze prezydenta Nixona. Konsekwentna polityka podboju Kosmosu wygrywa! Nie będę się dzisiaj rozczulał nad Armstrongiem i Aldrinem skaczącymi po Srebrnym Globie. Opowiem legendę. Miejską legendę. Jest wiele legend miejskich. Osobiście najbardziej lubię tę oto przypowiastkę:

Kiedy Neil Armstrong jako pierwszy stanął na Księżycu, nie tylko wypowiedział swoje słynne zdanie: To jest mały krok człowieka, ale wielki krok ludzkości, lecz dodał kilka zwyczajnych uwag, którymi czasami wymieniał się z innymi astronautami i Kontrolą Lotów. Tuż przed wejściem z powrotem do lądownika, powiedział wyjątkowo enigmatyczne zdanie: powodzenia Panie Gorsky. Wielu ludzi w NASA sądziło, że była to zwyczajna uwaga dotycząca jakiegoś sowieckiego kosmonauty, z którym Armstrong rywalizował. Jednak po sprawdzeniu, okazało sie, ze nie ma żadnego Gorsky”™ego ani w programie kosmicznym Rosji, ani Stanów Zjednoczonych. Przez lata wielu ludzi pytało Armstronga, co znaczyło to tajemnicze zdanie, ale on się tylko uśmiechał. Dopiero parę lat temu  Neil odpowiadał na pytania po wygłoszeniu swej przemowy. Wtedy właśnie pewien reporter odgrzebał to dwudziestosześcioletnie pytanie i zadał je. Tym razem Armstrong wreszcie odpowiedział. Zaznaczył, ze Pan Gorsky umarł i dlatego czuje, że może odpowiedzieć na to pytanie. Otóż: kiedy Armstrong był mały, grał ze swym przyjacielem w baseball na podwórku. Jego przyjaciel uderzył piłkę, która wylądowała przed oknem do sypialni sąsiadów Państwa Gorsky. Kiedy Neil schylił się, by podnieść piłkę, usłyszał Panią Gorsky krzycząca na Pana Gorsky”™ego: Seks oralny! Chcesz seksu oralnego?!? Będziesz miał seks oralny, gdy dzieciak sąsiadów będzie chodził po Księżycu!!!

Serwis Snopes.com charakteryzuje tę legendę jako nieprawdziwą, co zresztą można łatwo sprawdzić czytając stenogramy misji Apollo 11. Dowcipny ton legendy bardzo mi się podoba. Jej autentyczność ma dla mnie drugorzędne znaczenie. Pozwoliłem sobie zamieścić ją tutaj właśnie dla uczczenia wiekopomnego dnia, kiedy to Ludzkość podbiła pierwsze z ciał niebieskich. Zbyt długo na nim nie pobyła. Program podboju Księżyca ostatecznie zamknął Apollo 17 w grudniu 1972. 3,5 roku intensywnego podboju Księżyca. Długo, czy krótko? Potem był program stacji kosmicznej Skylab i – realizowane od 1981 roku – misje kosmicznymi wahadłowcami.

Atlantis - start wahadłowca (fot. NASA)20 lipca 2011. Stoimy u progu nowej ery podboju Kosmosu. Ery wielu niewiadomych…

Mijają dzisiaj 42 lata po pamiętnym księżycowym lądowaniu. Jutro (21 lipca 2011) na Ziemię powróci ostatni z promów kosmicznych. Atlantis wyląduje, astronauci wrócą do domów, budżet NASA poważnie się skurczy, a cały świat szukał będzie odpowiedzi na pytanie: Co dalej? Co dalej Panie Gorsky? …

Dla osób zainteresowanych lotem na Księżyc w każdych warunkach i przy ograniczonym budżecie, w doskonałej atmosferze i z gwarancją miękkiego lądowania: zapraszam pod kopułę planetarium Astro Arena. Zrobimy wszystko, żeby Wam się podobało!

Już dziś zapytaj o możliwość zaproszenia planetarium Astro Arena do siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *