Kasa, kasa, kasa…

24 lip

Praca zespołowa pod silnym przywództwem prowadzi do sukcesu (także) finansowego.Stabilny zespół, bezgraniczna wiara w sukces, pewność siebie i… przepływ finansów – to filary dobrej firmy. Czy są to jedyne warunki spełnienia? Czym powinien charakteryzować się dobry biznes. Dzisiejszy wpis utrzymam w pop-rockowym rytmie utworu Maryli Rodowicz „Kasa-sex”.

(„¦)  byłam zatrudniona,
w wesołej pewnej rewii,
niestety był niewypał,
aktorzy zawiedli.

Pracownicy „“ główni aktorzy teatru zwanego „Firma”. Oni nie mogą zawieść. Nigdy. To pierwsza – jakże ważna zasada – jakkolwiek kuriozalnie by ona nie brzmiała. Właściciel biznesu jest odpowiedzialny za podtrzymywanie ducha zespołu. To niełatwa sztuka. Uczę się jej cały czas tkwiąc głęboko w korporacji. Ale z tego akurat się cieszę. Wewnątrz korporacji mam mnóstwo możliwości na poznawanie psychiki ludzkiej i zarządzania emocjami. Mam tutaj na myśli szkolenia i ćwiczenia konkretnych technik pomocnych w pracy z zespołem, aktywne warsztaty budowania zespołu oraz standardową, codzienną pracę w zespole podległych pracowników, koleżanek i kolegów kierowników oraz współpracowników na wszystkich szczeblach. Na każdym kroku widzę, że wiara w zespołowa sukces jest bardzo, bardzo ważna.

Nie mieli nadziei,
że biznes ten się uda,
więc biznes diabli wzięli,
bo nikt nie wierzył w cuda.

Leszek Czarnecki - Biznes po prostuOkazuje się, że nastawienie zespołu do wiary w cuda ma kluczowe znaczenie dla projektu w pierwszych chwilach pracy biznesu. Ryszard Czarnecki „“ biznesmen, miliarder, autor książki „Biznes po prostu” pisze w niej:

„Według mnie prawdopodobieństwo powodzenia rośnie wówczas, kiedy zostaną spełnione trzy warunki (…). Te trzy determinanty, bez których żadne przedsięwzięcie gospodarcze nie może się udać, to:
– dobry pomysł na biznes,
– dobrzy realizatorzy tego biznesu,
– finansowanie.

Pomysł na biznes to po prostu Twój unikalny sposób działania, doskonałej jakości produkt lub usługa, w cenie zadowalającej Twoich klientów, gwarantujący przewagę konkurencyjną. Realizatorami pomysłu są właśnie Twoi pracownicy. Zespół. To właśnie zespół jest ostateczną wizytówką Twojej firmy. Musi być ukierunkowany na wspólny sukces. Finansowanie – płynność finansowa zapewniająca dostateczny przepływ gotówki nie może stanowić blokady dla Ciebie i Twojej firmy.

Bo trzeba mieć nadzieję,
że biznes się opłaci,
że będzie z niego zysk,
a firma nic nie straci.

Bądź gotowy na sukces, oczekuj sukcesu, myśl o sukcesie, wizualizuj sukces! Jednocześnie zawsze bądź przygotowany na najgorsze. Brzmi jak paradoks? Wyznaczniki sukcesu, o których piszę wyżej, nie są jedynymi warunkami bogactwa. Niestety jest i druga strona tego świetlistego medalu… Chodzi o coś, co można nazwać szczęściem, uwarunkowaniami zewnętrznymi, albo po prostu statystyką. Nawet najlepszy pomysł na biznes może po prostu nie udać się w Twoim mieście. Nawet najlepszy zespół może okazać się nieefektywny w obliczu bezlitosnej konkurencji. I – co ważne – nie zawsze jest to wina pomysłu oraz zespołu. Po prostu musisz być na to przygotowany na to, że spełnianie wszystkich teoretycznych warunków nie zawsze prowadzi do sukcesu. Robert Ludlum „“ amerykański autor powieści sensacyjnych pisze tak: Najgorsze jest zawsze to, czego się nie spodziewamy. Zawsze bądź przygotowany na najgorsze, tylko to zagwarantuje ci sukces.

Bo to co nas podnieca,
to się nazywa kasa,
a kiedy w kasie forsa,
to sukces pierwsza klasa.

Nie sposób nie zgodzić się z tym tekstem! W swojej krótkiej karierze biznesowej spotkałem wiele osób sfrustrowanych faktem, że pomimo ciężkiej pracy nie zarabiali nawet na ZUS. Dopiero zmiana nastawienia, często połączona z zerwaniem ze starym sposobem prowadzenia biznesu, pozwoliła „odbić się od dna” i zacząć myśleć o sukcesie w opisywanych tutaj kategoriach. Tak było i ze mną. Przez cały rok – kosztem czasu wolnego, rodziny i własnych korzyści – próbowałem w Kaliszu rozkręcić biznes oparty o szybkie czytanie. Dopiero, gdy zrozumiałem, że miasto to nie jest najlepszym miejscem na naukę efektywnych metod uczenia się postanowiłem zmienić branżę. Wróciłem do czegoś na czym znam się doskonale. Otworzyłem przenośne planetarium i… udało się.

Bo to co nas podnieca,
to czasem też jest seks,
a seks plus pełna kasa,
to wtedy sukces jest.

Napolen Hill - Myśl i bogać sięWpływ seksu na kasę, kasy na seks i wzajemne zależności pomiędzy tymi fenomenami są obiektem badań od tysięcy lat. W lipcowo/sierpniowym numerze magazynu Coaching przeczytałem, że pieniądze i seks są tematami, przy których mało kto przechodzi obojętnie. To prawda! O pozytywnym wykorzystaniu energii seksualnej w pracy biznesmena doskonal pisze Napoleon Hill w bestsellerze „Myśl i bogać się”. To właśnie ta pozycja, od z górą 80 lat doradza milionom potencjalnych biznesmenów co robić, aby być bogatym. Jest w książce Hilla bardzo dużo o „krzesaniu tajemniczej siły – jest umiejętności myślenia i dążenia do sukcesu”. Jest też o potędze pragnienia i wiary w sukces, znaczeniu wiedzy i wyobraźni, planowaniu własnego rozwoju, sztuce wytrwałości, umiejętnym wykorzystywaniu podświadomości, pokonywaniu wszelkich zewnętrznych przeszkód i wewnętrznych obaw oraz o… potędze seksu! „Myśl i bogać się” to kompendium praktycznej wiedzy dla tych, którzy nie chcą być bohaterami tej zwrotki:

Lecz jeśli nie masz głowy,
lub brak ci też talentu,
to odpuść interesy,
i nie rób w nich zamętu.

Osobiście przestrzegam przed zbyt szybką nadinterpretacją tego tekstu. Prawdę mówiąc nie każdy chce być przedsiębiorcą. Jeśli jednak jesteś wystarczająco wytrwała i jeśli jesteś wystarczająco uparty to uda Ci się! Przecież ja cały czas pracuję na etacie! Dodatkowo ostatni rok poświęcałem (bezskutecznie) na próbę uczenia szybkiego czytania w Kaliszu. Ale… jednocześnie myślałem (i działałem) o otwarciu własnego planetarium. Udało się! Okazało się, że Kalisz jest gotowy na ciepłe przyjęcie miękkiej kopuły planetarium. Jednocześnie potencjalne bariery wejścia pomagają: praca na etacie (często przedstawiana jako zło konieczne) pozwoliła mi utrzymać płynność finansową i – o czym pisałem wyżej – nabierać doświadczenie w zarządzaniu i pracy zespołowej. Doświadczenia z szybkim czytaniem (na których straciłem około 10 tysięcy złotych) zaowocowały przygotowaniem modelu Edukacji Astronomicznej, który – w szerszym kontekście – mieści się w ramach Pedagogiki Holistycznej.

Jest pewne sztywne prawo
Tak jasne, jak to słońce,
że jeśli robisz biznes,
to zrób też i pieniądze.

Przesłanie ostatniej zwrotki wydaje się oczywiste. Jasne jak Słońce. W praktyce nie musi być to jednak takie proste. Ile czasu musiało upłynąć, abym ja zrozumiał to sztywne prawo. W „biznes” próbowałem wkroczyć od wielu lat. Pierwsze pieniądze (takie, żeby stać mnie było na ZUS) zrobiłem dopiero w czerwcu. Dopiero planetarium i mój własny model Edukacji Astronomicznej okazał się dla mnie receptą na sukces…

Biznes jest nieodłącznie związany z pieniędzmi. Nie tylko jednak pieniądze są determinantą sukcesu. Zintegrowany zespół oraz wewnętrzne nastawienie wszystkich pracowników – umiejętnie stymulowane przez zorientowanego na sukces szefa – są równie ważnym jak finanse elementem stabilnej i nastawionej na długofalowy zysk firmy.

Cytaty pochodzą z utworu Maryli Rodowicz „Kasa-sex”. Słowa Andrzeja Korzyńskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *