Pierwsza Gwiazdka 2011

18 gru

Pierwsza gwiazdka nad kaliskmi teatrem.Pierwszą Gwiazdką w tym roku będzie planeta Wenus. W wigilijne popołudnie rozbłyśnie nisko nad horyzontem zaraz po zachodzie Słońca. Aby ją zobaczyć, trzeba mieć szczęście i być spostrzegawczym. Wenus bowiem zniknie, zanim niebo zrobi się całkowicie ciemne. Dla zabieganych, którzy w przedświątecznym zamieszaniu zapomną wyjrzeć przez okno przed dosmażeniem karpia, natura przygotowała w tym roku rozwiązanie awaryjne. Dodatkowo „“ po Pasterce „“ niebo zaprezentuje nam doskonały gwiezdny spektakl. Na niebie będą Trzej Królowie, Żłóbek i inne nieziemskie atrakcje. Jak co roku…

Pierwsza Gwiazdka jest od wieków nieodłącznie związana ze świętami Bożego Narodzenia. Jej tajemnica wprowadza nas w wigilijny nastrój, zwiastuje radość. Błyszcząca nad horyzontem Gwiazda Betlejemska oznacza nieuchronny koniec adwentowego oczekiwania. Wyznacza tym samym umowny początek radości, miłości i pokoju. Nic więc dziwnego, że na tę Pierwszą Gwiazdkę czekamy cały rok…

Wyglądając przez okno w poszukiwaniu Pierwszej Gwiazdki odczuwamy zawsze ten sam niepokój. Gdzie szukać? Kto wypatrzy pierwszy? Dzieci, czy dorośli będą mieli to szczęście? Czy zachmurzone niebo nie zepsuje całej zabawy? W dodatku często zdarza się, że te najjaśniejsze punkty na niebie okazują się nie gwiazdami lecz planetami! Nie inaczej będzie w tym roku. Pierwszą Gwiazdką okaże się bowiem Wenus. Szukać jej powinniśmy nisko nad zachodnim horyzontem. Widoczna będzie już po zachodzie Słońca, a więc około godziny 16.

Niestety! Niskie położenie jasnej Wenus nie gwarantuje, że każdy będzie mógł ją zobaczyć. Wenus bardzo szybko zachodzi i spóźnieni muszą szukać innej Pierwszej Gwiazdki. W tym roku nie będzie to trudne. Na niebie jest bowiem jeszcze jedna jasna planeta. Jowisz. Nieco mniej jasny od Wenus, ale położony zdecydowanie wyżej i łatwiejszy do odszukania. Widoczny już przed 17.

Niebo po pasterce.Boże Narodzenie to okres szczególny. Wigilijna noc jest w praktyce najdłuższą nocą w roku. Każda kolejna będzie już krótsza. To jeszcze jeden istotny powód do świętowania! Chcąc jak najlepiej wykorzystać spokój związany z Wigilią i Åšwiętami zachęcam do spojrzenia w niebo. W drodze na Pasterkę (albo z powrotem) spróbuj odszukać charakterystycznego Oriona. Według staropolskiej tradycji, gwiazdy tworzące Pas Oriona to Trzej Królowie zmierzający na powitanie Jezuska. Drogę wyznacza im Syriusz z gwiazdozbioru Wielkiego Psa. To najjaśniejsza gwiazda na całym niebie!

Wyżej, ponad Orionem, odnajdziemy gwiazdozbiór Byka. A w nim jedną z najbardziej znanych gromad gwiazd: Plejady. Jeszcze wyżej „“ niemal w samym zenicie „“ świecić będzie o północy Kapella z gwiazdozbioru Woźnicy. Gwiazda ta znana jest w polskiej tradycji jako Koza. Z drugiej strony dumnie świecą Kastor i Polluks „“ mityczne Bliźnięta. Obok nich „“ gwiazdozbiór Raka, w którym dostrzec możemy gromadę gwiazd zwaną Żłóbkiem.

Obserwacje bożonarodzeniowego nieba w tym roku będą tym bardziej ciekawe, że nie zakłóci ich Księżyc. Znajduje się on bowiem w okolicach nowiu. Jest więc całkowicie niewidoczny, nie przeszkadza w wyszukiwaniu wigilijnych symboli na niebie nad Kaliszem.

Powodzenia w wigilijnych obserwacjach. Wesołych świąt!
Do zobaczenia w przenośnym planetarium Astro Arena w nowym, 2012 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *