Prawdziwy Astronom Amator

11 lis

Prawdziwy Astronom Amator to odznaka, którą warto mieć! Ze zdobywaniem tego trofeum związana nierozerwalnie jest przygoda z astronomią. Najstarszą z nauk. Wiedza i umiejętności Prawdziwego Astronoma Amatora są przydatne w szkole, w pracy i w życiu. Zabłyśniesz wśród rodziny i znajomych! Stań do Wielkiego Wyzwania!

Wyzwanie składa się z 10 sprawności. Poznasz, zobaczysz i dotkniesz wszystkich dziedzin starożytnej i nowożytnej astronomii. Będziesz obserwatorem nieba. Z pomocą swoich oczu, lornetki, czy teleskopu rozróżnisz gwiazdy i gwiazdozbiory. Poznasz planety, galaktyki i mgławice. Dotkniesz prawdy o Wszechświecie. Sam zbudujesz sprzęt astronomiczny! Będziesz potrafił rozróżnić astronomiczną prawdę od dziennikarskiej kaczki! Dowiesz się, czym tak naprawdę zajmują się astronomowie i będziesz jednym z nich!

Wielkie Wyzwanie zaczyna się od fascynującej podróży w świat gwiazdozbiorów, gwiazd i planet. Ich znajomość potwierdza uzyskanie sprawności Młodego Obserwatora.

Młody Obserwator do poznawania Kosmosu potrzebuje tylko własnych oczu. Nieuzbrojonym okiem ogląda się najlepiej! Pole widzenia jest ogromne, można się łatwo przemieszczać i… obserwacja jest za darmo. Młody Obserwator rozróżnia gwiazdozbiory, zna najjaśniejsze gwiazdy na niebie. Wie kiedy i gdzie szukać interesujących obiektów. W tym Słońca, Księżyca, planet i sztucznych satelitów.

Aby zdobyć odznakę Młodego Obserwatora należy wskazać na wieczornym niebie lub w planetarium poniższe obiekty oraz krótko je scharakteryzować: Wielka Niedźwiedzica, Gwiazda Polarna, Trójkąt Letni, Zodiak, Orion, Wenus, Jowisz, Saturn, ISS, Iridium.

Oczywiście wszystko to poznamy w czasie zajęć Kaliskiego Koła Astronomicznego.

Odznakę Prawdziwego Astronoma Amatora oraz sprawności, które się na tę odznakę składają, zaprojektowałem zainspirowany doskonałą inicjatywą EU Universe Awareness

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *