Zajęcia 1. Inauguracja

15 lis

Zajęcia inauguracyjne za nami. Klub Promonta SM Dobrzec w Kaliszu odwiedziło prawie 100 osób: młodzi astronomowie, ich rodzice, opiekunowie, trochę starsi adepci astronomii, a także całkiem dorośli obserwatorzy nocnego nieba. Wszystkim serdecznie dziękuję za odwiedziny. Dziękuję Spółidzelni Mieszkaniowe Dobrzec w Kaliszu za udostępnienie lokalu i pomoc w rozreklamowaniu przedsięwzięcia. Dziękuję wszystkim mediom za skuteczną informację o Kole Astronomicznym przy SM Dobrzec w Kaliszu. W każdy piątek zapraszamy na zajęcia Koła Astronomicznego. Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych zaczynają się o godz. 17:00. Dla wszystkich starszych o 18:00. Zajęcia odbywają się w Klubie Promonta, SM Dobrzec, przy ul. Hanki Sawiskiej 39 w Kaliszu.

Zasady współpracy:
1. Zajęcia w Kole Astronomicznym są bezpłatne i dostępne dla każdego.
2. Niektóre materiały do pracy Koła Astronomicznego są płatne symbolicznie. W szczególności: przypinki medali i odznak, mapy nieba, zegary słoneczne (cena każdej z pozycji ok. 5 zł za sztukę).
3. Prenumeratę czasopism zorganizujemy w ramach dobrowolnej składki uczestników. Tytuły i zasady składki ustalimy oddzielnie.
4. Część atrakcji będzie płatna dodatkowo (indywidualne książki, koszulki, wycieczki astronomiczne itp.).
5. Członkiem Koła Astronomicznego zostaje się oficjalnie po 3-krotnej obecności na zajęciach (wtedy nazwisko uczestnika jest wpisane do Dziennika Zajęć).
6. Uczestnicy niepełnoletni muszą przedstawić zgodę rodzica/opiekuna na udział w zajęciach. Zgoda ma formę pisemną i musi zawierać informację o tym, czy uczestnik może sam opuścić miejsce zajęć, czy ma go odebrać pełnoletnia osoba uprawniona.
7. Powyższe informacje – spisane w Kontrakcie Koła Astronomicznego – podpisuje każdy uczestnik w momencie wpisania do Dziennika Zajęć.

Na Zajęciach nr 1. 15 listopada 2013 omówiliśmy:

Grupa 1: Proces powstawania gwiazdy z pyłu kosmicznego (wata cukrowa): http://www.youtube.com/watch?v=YbdwTwB8jtc. Było dużo pytań i zabawy związanej ze Słońcem, gwiazdami, odległościami. Był też rozmiar Wszechświata!

Grupa 2: Omówiliśmy pokrótce sprzęt obserwacyjny i jego cechy. Pomiar prędkości światła (mikrofalówka): http://www.pl.eu-hou.net/index.php/wiczenia-mainmenu-13/mierzymy-otaczajcy-nas-wiat-mainmenu-139/197-jak-qdomowq-metod-wyznaczy-prdko-wiata

Następne zajęcia: 22 listopada 2013. Tematy zajęć:

Grupa 1: Lecimy na planety. Interesują nas wszystkie, lecz w szczególności: Saturn. Przygotowanie do konkursu Cassini Scientist for a Day 2013. Zainteresowanych udziałem w konkursie – proszę o zapoznanie się z wszystkimi – Waszym zdaniem – materiałami nt. Saturna i jego księżyców oraz misji Cassini. Całkiem niezłym startem jest na przykład wynik wyszukiwania Google. Uwaga – proszę nie wysyłać samemu materiałów do konkursu. Zrobimy to razem na zajęciach!

Grupa 2: Kometa ISON, Pas Kuipera, Dysk Rozproszony i Obłok Oorta, a także misje Voyager 1 i Voyager 2

Bardzo proszę o przygotowanie się do zajęć:

Grupa 1: Wybierz sobie 1 planetę i przynieś podstawowe informacje o niej: wielkość, temperatura powierzchni, ilość księżyców, atmosfera itp.

Grupa 2: W miarę możliwości przygotuj podstawowe informacje o komecie, obiektach transneptunowych i sondach Voyager z linków powyżej.

Ruszyło Wielkie Wyzwanie o odznakę Prawdziwego Astronoma Amatora. Naszym celem jest zdobyć sprawności Młodego Obserwatora do końca stycznia 2014.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych astronomią do przystąpienia do Koła Astronomicznego. Zajęcia w każdy piątek. Uczniowie szkół podstawowych: godz. 17:00, wszyscy starsi: godz. 18:00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *