Zajęcia 4. Ruchy Ziemi (1)

08 gru

5 grudnia 2013 roku spotkaliśmy się jak zwykle w Klubie Promonta SM Dobrzec w Kaliszu i zajęliśmy się astronomią. W ramach przygotowania do zdobywania sprawności Młodego Obserwatora na odznakę Prawdziwego Astronoma Amatora poznawaliśmy gwiazdozbiory i uczyliśmy się pracy z mapą nieba. Wielka Niedźwiedzica i Gwiazda Polarna królowały w grupie młodszej, a ruch wsteczny (retrogradacja) planet był na części pierwsze rozłożony w grupie starszej.

Dla przypomnienia dodam, że sprawność Młodego Obserwatora otrzymuje każdy, kto potrafi wskazać na wieczornym niebie lub w planetarium poniższe obiekty oraz krótko je scharakteryzować: Wielka Niedźwiedzica, Gwiazda Polarna, Trójkąt Letni, Zodiak, Orion, Wenus, Jowisz, Saturn, ISS, Iridium.

W poznawaniu nieba pomagają mapy nieba (drukowane i wirtualna), programy Stellarium i Nightshade oraz własne obserwacje i dociekania.

Następne zajęcia będą kontynuacją ruchów Ziemi w przestrzeni kosmicznej. Utrwalimy poznane wiadomości, sprawdzimy jak to naprawdę jest z gwiazdozbiorami i poznamy tajemniczy ruch precesyjny osi ziemskiej.

Niezmiennie przypominam o promocji astronomii i naszego Koła: jeśli znacie kogoś, kto jest zainteresowany astronomią i chce poznać tajemnice Kosmosu – weźcie go ze sobą na zajęcia. Termin i miejsce pozostają bez zmian: każdy czwarte, Klub Promonta w Kaliszu, ul. Hanki Sawickiej 39. o 17:00 spotykają się uczniowie szkół podstawowych, a o 18:00 wszyscy starsi (nie ma górnej granicy wieku!)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *