Zajęcia 10. Obserwacje i meteoryty

23 lut

To już 10. spotkanie w Kole Astronomicznym. Z Grupą Młodszą przygotowywaliśmy się do egzaminu na sprawność Młodego Obserwatora i pieczołowicie szukaliśmy prześwitów w lutowych chmurach nad Dobrzecem. Prześwitów nie było. Nie było więc na żywo ani Księżyca, ani Jowisza, ani zapowiadanego przelotu ISS o jasności -10 (!) magnitudo. Ale obserwacje ziemskich dachów i latarni wyszły nam się za to doskonale…

Grupa Młodsza jest już przygotowana do egzaminu na Młodego Obserwatora. Ostatnie szlify w planetarium i na projekcji ściennej pokazały, że adepci astronomii znają się na niebie, posługują się obrotową mapą nieba. Wiedzą, że podstawowym instrumentem obserwacyjnym w astronomii jest ludzkie oko. Znają i rozróżniają konstelacje i fazy Księżyca. Potrafią nawet rozczytać się w łacińskich nazwach gwiazdozbiorów. Egzamin w czwartek 27 lutego. Koszt odznaki 5 zł.

Wraz z Grupą Starszą omówiliśmy meteoryty. Było o Morasku, Czelabińsku i oczywiście o Canyon Diablo. Nie umknęła naszej uwadze także katastrofa tunguska. Odsyłam do internetowych zasobów wiedzy o tych skałach nie z tej ziemi: Wikipedia, SimKoz

Przypominam o zbliżającej się koniunkcji Wenus z Księżycem w środowy poranek (26 lutego). Zjawisko będzie widoczne nad ranem, krótko przed wschodem Słońca (oraz zaraz po wschodzie) nad południowo-wschodznim horyzontem. Księżyc krótko przed nowiem będzie eleganckim sierpem (-9 mag), a jasność Wenus Stellarium podaje na -4.5 mag. Patrz mapka obok.

Plan pracy na najbliższe tygodnie:

czwartek, 27 lutego:
Grupa Młodsza: egzamin na odznakę Młodego Obserwatora
Grupa Starsza: omawiamy historię odkryć planet pozasłonecznych

czwartek, 6 marca:
Grupa Młodsza: wręczenie odznak Młodego Obserwatora, niespodzianki
Grupa Starsza: prezentacja astrofotografii

czwartek, 13 marca:
Premiera seansu w planetarium Powrót na Księżyc. Seanse odbywać się będą o godz.: 17:00, 17:30, 18:00 i 18:30. Wstęp bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Pojemność planetarium w czasie jednego spektaklu: 25 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *