Powrót Na Księżyc

09 mar

Powrót Na Księżyc to najnowszy spektakl w ofercie przenośnego planetarium Astro Arena. Doskonale wykonany, zgrany, wyprodukowany i przetłumaczony na język polski seans przybliży każdemu historię podboju Księżyca…

Historia podboju Księżyca to w istocie historia najbardziej zaciekłych lat Zimnej Wojny. To historia prezydenta Kenedy’ego, który ogłosił lądowanie człowieka na Księżycu. To historia dwunastu astronautów, którzy stąpali po Srebrnym Globie. To historia tysięcy amerykańskich naukowców, którzy sprawili, że było to możliwe. To wreszcie historia ich przeciwników: Związku Sowieckiego, który dzielnie walczył w wyścigu na Księżyc.

Powrót Na Księżyc nie jest jednak seansem historycznym. To opowieść o przyszłości podboju Kosmosu. Sponsorem widowiska jest Google. Firma ta, w ramach nagrody zwanej Google Lunar XPRIZE zorganizowała konkurs, którego celem jest wysłanie bezzałogowej misji na Księżyc. I to o zmaganiach w tym konkursie opowiada seans Powrót Na Księżyc:

Seans wyprodukowało brytyjskie studio NSC Creative, przy finansowym wsparciu Google oraz Shell. Polska wersja została przygotowana przez Stowarzyszenie Planetariusze.pl, a produkcją zajęło się kaliskie studio SonDa Pana Dariusza Sosińskiego.

W planetarium mobilnym Astro Arena Powrót Na Księżyc może być prezentowany jako samodzielny seans wraz z komentarzem Animatora, bądź jako część interaktywnego warsztatu, w czasie którego uczniowie bombardują powierzchnię Księżyca asteroidami, przebierają się za astronautów i pozują do kosmicznych fotografii, a także badają księżycowe kratery w ramach projektu Zooniverse – Moon Zoo.

Google Lunar XPRIZE to nagroda dla zespołu naukowego, który korzystając z prywatnych środków wyśle bezzałogową sondę badawczą na Księżyc. Zadaniem sondy jest wylądować na powierzchni Księżyca i – korzystając z dowolnego pojazdu – pokonać dystans 500 m dokumentując to wydarzenie i przesyłając dane na Ziemię. Wyścig trwa. Oto film zaprezentowany przez jeden z zespołów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *