Zajęcia 17. Obrotowe mapy nieba i astronawigacja zwierząt

15 kw.

Koło Astronomiczne w KaliszuNa konstruowaniu obrotowych map nieba oraz utrwaleniu wiadomości jak korzystać z map nieba minęła część zajęć poświęcona Grupie Młodszej w Kole Astronomicznym SM Dobrzec w Kaliszu. Wykorzystaliśmy obrotową mapę nieba online w serwisie teleskopy.pl oraz mapę nieba do samodzielnego wykonania z Obserwatorium Astronomicznego na Suchorze Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Przy okazji dowiedliśmy, że mapy nieba przygotowane są na czas zimowy. Aby skalibrować mapę na czas letni trzeba odjąć jedną godzinę. Czyli np. godz. 22:00 na mapie odpowiada 21:00 czasu letniego.

Grupa Starsza zapoznała się z astronawigacją zwierząt. Były zimujące na południu Ameryki ptaki, były foki, które rozróżniają gwiazdy. Były wreszcie żuki gnojowe! Bardzo dziękuję drowi Radosławowi Smolcowi z CAMK PAN w Warszawie za przesłanie prezentacji i materiałów na wspomniany temat.

Kolejne zajęcia w najbliższy czwartek. Godziny standardowe. Grupa Młodsza 17:00, Grupa Starsza 18:00. Spotykamy się pod miękką kopułą planetarium Astro Arena. Znowu spojrzymy w rozgwieżdżone niebo, wypatrzymy mityczne gwiazdozbiory, bez wątpienia poczujemy wszystkie ruchy Ziemi i… spróbujemy spojrzeć w głębię Kosmosu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *