Zajęcia 18. Planetarium mobilne

03 maj

przenośne planetariumPrzedświąteczne spotkanie Koła Astronomicznego odbyło się – zgodnie z zapowiedzią – w planetarium. Młodsza Grupa przypomniała sobie gwiazdy i gwiazdozbiory w ramach już zdobytej odznaki Młodego Obserwatora. Starsza Grupa zwiedzała Wszechświat z otchłani miękkiej kopuły przenośnego planetarium. Skupiliśmy się na projekcji trójwymiarowego Wielkiego Kosmosu na dwuwymiarową sferę niebieską.

Pozorne układy gwiazd zwane gwiazdozbiorami na znanej nam sferze niebieskiej to w istocie niezwiązane gwiazdy świecące przecież tysiące lat świetlnych od siebie. Dopiero ich projekcja na nasze ziemskie niebo skutkuje znanymi nam obrazami, wyobrażeniami przedmiotów, postaci ludzkich i zwierzęcych. Sam proces projekcji ukazany jest na schemacie obok.

Poniżej przedstawiamy mały przerywnik: animatorów Astro Arena, którzy dwoją się i troją, aby swoim gościom w planetarium ukazać wszystkie zawiłości pięknego Kosmosu. W roli głównej oczywiście przenośne planetarium Astro Arena, drugoplanowymi aktorami są promotor Radek i animator Damian:
 

Kolejne zajęcia już 8 maja 2014 r.. Grupa Młodsza buduje zegary słoneczne jako ostatni element przygotowania do zdobycia odznaki Astronoma Konstruktora. Grupa Starsza w dalszym ciągu zastanawia się nad ogromem Wszechświata i studiuje odległości w Kosmosie.

Przypominam, że do końca roku szkolnego każdy uczestnik Koła Astronomicznego będzie miał unikalną możliwość zdobycia 5 odznak Prawdziwego Astronoma Amatora:

  • Młody Obserwator to odznaka, którą w większości zdobyli już nasi astronomowie, a wszyscy pozostali są na dobrej drodze do jej zdobycia,
  • Kolega / Koleżanka Wszechświata to sprawność, którą otrzyma każdy, kto na zajęcia przyprowadzi swoją koleżankę lub kolegę,
  • Astronom Konstruktor jest nagrodą za nasze konstrukcje teleskopu, radioteleskopu, obrotowej mapy nieba oraz zegara słonecznego,
  • Kosmiczny Geodeta to odznaka za prawidłowe mierzenie Kosmosu, do jej zdobycia podejdziemy już w maju,
  • Aktywny Poszukiwacz to sprawność kosmicznego reportera – korzystając z zasobów Internetu oraz astronomicznych książek i czasopism przygotujemy wyjątkową prezentację, która ukaże Waszą zdolność do przetwarzania informacji astronomicznych , sprawność do zdobycia w czerwcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *